ŚLAD – WYSTAWA INDYWIDUALNA ŁUKASZA KARKOSZKI

SLAD___wern_545_big

Łukasza Karkoszka jest ceramikiem,  pracuje jako asystent w Pracowni Technologii i Technik Ceramicznych w Malarstwie i Rzeźbie na Wydziale Malarstwa i Rzeźby swojej macierzystej uczelni – ASP we Wrocławiu. Prowadzi również autorskie zajęcia w pracowni ceramicznej CK Agora.

Prace artysty nie zamykają się w kręgu typowych dla ceramiki tematów, takich jak naczynie czy formy identyfikowane z tą dyscypliną. Traktuje ceramikę ze swobodą, jako medium w twórczości rzeźbiarskiej i malarskiej.

Prace prezentowane w Galerii CK Agora to m.in. wielkoformatowe figury ceramiczne, których większość powstała z okazji wystawy prac Karkoszki we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym. Są to obiekty, ktyórych oryginalnym miejscem ekspozycji jest plener, przestrzeń ogrodowa, parkowa. Miało to znaczący wpływ na bryłę rzeźb, w których dominuje organiczność, kształt sylwetki ludzkiej, która ulega syntezie, uproszczeniu w kształt abstrakcyjny. Artysta doskonale harmonizuje formy z użytym materiałem rzeźbiarskim. Ceramika, glina podkreślają temat natury jako materiały pochodzące z ziemi, jak skała czy roślinność.

14

Na wystawie autor przedstawił również swoje mozaiki – ceramiczne obrazy z pogranicza malarstwa i rzeżby. Prace są zapisem poszukiwania odpowiedniej faktury, koloru, kadru. Powstały na drodze swoistej improwizacji, nie poprzedzone żadnymi szkicami czy rysunkowymi studiami. Bogate barwy tych abstrakcyjnych kompozycji uzyskane zostały przy użyciu szliw, soli, angob, pojawia się w nich również naturalny kolor masy.

5

020

Łukasz Karkoszka doskonale zna swoje medium, posługuje się nim swobodnie, stale udoskonalając swoją technikę. Jego prace to zapis działań twórczych w żywym materiale, czasami spontaniczny, innym razem poprzedzony głęboką analizą formy, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej zgody z naturą tworzywa.

Wystawa Ślad odnosi się do tematu integracji sztuki i natury. Ślad jako praca artysty w materiale, obecność człowieka w naturze, ślad sztuki w naturze.

Wernisaż: 7.02.2014 g.18.00, wystawa do 20 marca 2014 r.,
w godzinach 10.00-17.00
Galeria CK AGORA, wstęp wolny