Prezentacja artystów biorących udział w wystawie PO CO Sztuka w Agorze?

PO CO SZTUKA W AGORZE?BRAT ART
Projekt to dwoje  przyjaciół  Bartek  i Szczur. Steampunkowe konstrukcje użytkowe tworzone z materiałów, które na co dzień wykorzystują w pracy jako instalatorzy lub  z części metalowych z recyklingu.

Marta Borkowska
Zeszłoroczna absolwentka wydziału Szkła Wrocławskiej akademii Sztuk pięknych. Stypendystka programu Leonardo da Vinci, Akademie der BildenenKunste, Stuttgart oraz Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. W 2007 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury. Aktualnie maluje oraz projektuje.

Paweł Borkowski (FRM Kid)
Grafik, twórca murali aktywnie działający w przestrzeni miejskiej. Styl jego prac nawiązuje do języka ilustracji, kreskówki czy też groteski.Obrazy te są zazwyczaj spontanicznym zapisem myśli, graficzną notatką, czasem przybierają postać bardziej osobistej wypowiedzi. W kontekście estetycznym prace FRM’a odwołują się do czasów, kiedy ilustracja powstawała tylko analogowo. Inspiracje wiążą się między innymi z nazwiskami takich twórców jak Daniel Mróz czy Jan Lenica.

Artur Grucela
Uczęszczał  do Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.Rocznik 1987, jest samoukiem, mieszka i pracuje w Piwnicznej-Zdroju. Współpracował z Miligramem. Brał udział wystawach, „Reprezent” z 2009 oraz „Dzika Banda” która miała miejsce w Warszawie, w 2010.

Łukasz Jagoda
W 2011 r. broni dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W 2008 r. asystent, projektant w PAG.  W 2009 r. asystent, projektant w RR-A.  W 2012 r. projektant w ArC2. Projektuje głównie minimalistyczne meble ze sklejki oraz z betonu.

Honorata Jakubowska
Pochodzi z Opola .Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stypendystka Institut  d’Arts Visuales w Orleanie we Francji. Studiowała również w Wyższej Szkole Fotografii  AFA we Wrocławiu. Brała udział w różnych wydarzeniach artystycznych w kraju i za granicą. Czasem maluje a na co dzień fotografuje oraz projektuje.

Agnieszka Kajper
Rocznik 81. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wzornictwo, Projektowanie Szkła). Stypendystka VSVU w Bratysławie (Słowacja) oraz Instytutu Szkła i Ceramiki w Koblenz (Niemcy). Zrealizowała m.in. zestaw kieliszków VOLVER dla firmy Meble VOX. Obecnie współpracuje z angielską hutą DARTINGTON CRISTAL. Szersze działania artystyczne, edukacyjne oraz projektowe realizuje od 2008 r. w ramach grupy projektowej WZOROWO.

Janek Koza

Rocznik 1970. Malarz, grafik, autor komiksów, filmów animowanych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z Malarstwa w pracowni prof. Stanisława Kortyki w 1995 roku. Podczas studiów malarstwo oraz krótkie metraże były jego pasją. W 1993 zaczął cykl „Erotyczne Wyznania”, pokazywany w lokalnej telewizji oraz na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Autor  internetowych hitów takich jak „Szczepan i Irenka” oraz  komiksowej publikacji Wszystko Źle. Czarny humor i drapieżna kreska. Janek Koza jest rozpoznawalny na pierwszy rzut oka bez względu na to czy chodzi o komiks, film animowany, reklamę czy obraz. Jego rysunki są proste i pokraczne, z pominięciem zasad perspektywy i proporcji, bohaterowie programowo brzydcy, a opowiedziane z ironią relacje międzyludzkie niezwykle skomplikowane. Publikował w Przekroju oraz Polityce.

Paweł Lisek
Wrocławski Artysta pracuje głównie w mediach cyfrowych poszukując nowych narzędzi kreacji i definicji obrazu. Wychodząc z założenia, że  obraz zawiera informację numeryczną, tworzy z niej podstawowy element obrazu, nie zapominając o swoich korzeniach – malarstwie.  W swoim dorobku ma liczne wystawy indywidualne i zbiorowe oraz nagrody w konkursach krajowych i zagranicznych:  I i III nagroda  w Międzynarodowym Konkursie Danfoss ArtAward, Dania / 2008, DIALOG konkurs  – I nagroda  w kategorii Malarstwo, ASP Wrocław/2007. Artysta realizuje obecnie projekt CROSS_VS oparty na transkodowaniu. Napisany przez artystę program pozawala tworzyć z malowanych obrazów kompozycje dźwiękowe. Najciekawsze odsłony projektu to CROSS_VS_between z udziałem Kwartetu Smyczkowego gdzie muzycy odgrywają zapis nutowy powstały z obrazu, oraz ostatnio stworzony system sterowania video dla całej orkiestry, na potrzeby cyklu koncertów – „Ocalić od zapomnienia – Witold Szalonek i jego dźwięki kombinowane”. Muzycy grając na instrumentach mają wpływ w czasie rzeczywistym na parametry obrazów towarzyszącego ich muzyce ( kontrast, barwa, rasteryzacja oraz tempo odtwarzanego nagrania) co czyni obraz ściśle powiązany z muzyką. W roku 2013 planowane jest rozwinięcie projektu poprzez  wzbogacenie go o elementy  cyfrowego przekształcenia akustycznego dźwięku dla kompozycji Witolda Lutosławskiego.

Bartek Majchrzak

Zajmuje  się głównie konstrukcjami stalowymi według projektów własnych lub dostarczanych przez Klientów. Współtworzy tandem konstruktorski Saldator. Nie boi się wyzwań i chętnie tworzy rzeczy nowe i nietypowe

XY ankamierzejewska
Rocznik 70, malarka, absolwentka wrocławskiej ASP, dyplom w pracowni Konrada Jarodzkiego. Stypendystaka College of St. Catherine w USA oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Samorządu Woj.  Dolnośląskiego. Mówi że, obraz, który teraz maluje jest celem, jedynym celem, całym wszechświatem, kosmosem, czarną dziurą, diamentem w Rolex’ie, bananem w ustach, plamką na twojej szyi, daje Ci wszystko, jest goła, oddaje Ci swoje flaki i krew, nic nie zostawia sobie do obrony, nie ma back-up’u, back-stag’u, jutrzejszego dnia, jest tylko wszystko co ma i rób z tym co chcesz.

Ola Mróz
Rocznik 84, absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie 2009 (dyplom w Pracowni Miedziorytu u prof. Stanisława Wejmana). Zajmuje się rysunkiem oraz projektowaniem graficznym.

Edmund Okstom
Rocznik  1991, pochodzi ze wschodniej Polski. Debiutował 29.06.2012 wystawą GÖTTERDÄMMERUNG  we Wrocławskiej Galerii U. Maluje z wielkiej pasji i nie opowiada o tym za dużo.

Maria Orzeszyna
Rocznik 83, absolwentka kierunku Architektury Wnętrz Wrocławskiej ASP. Stypendystka Accademia di Belle Arti w  Lecce we Włoszech oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Jest inicjatorką niezależnej Galerii U oraz POCO Galerii we Wrocławiu. Uważa, że malarstwo zajmuje bardzo ważne miejsce w jej życiu. Czasem trudno jej  trafić do pracowni i malować. Ostatecznie jednak tam trafia i czując chyba, że ma niewiele czasu kreśli pośpiesznie pełne życia opowieści, których sama do końca nie rozumie.

Magdalena Peszkowska
Urodzona w 1980 roku, studia na wydziale Malarstwa i Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z Malarstwa w 2004 roku. Wystawia w Polsce i za granicą. Finalistka I Gdańskiego Biennale Sztuki „Tożsamość miejsca” i 40 Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011. Mieszka  i pracuje we Wrocławiu.

Karolina Pietrzyk
Rocznik 90, studiuje na wrocławskiej ASP na Wydziale Grafiki.Współtworzy niezależną pracownię sitodruku, rysuje, projektuje.Zawsze stawia treść nad formą – nie lubi bezmyślnej, dekoracyjnej sztuki. Szuka brudów, zgrzytów, nie pasujących elementów, które w połączeniu prowadzą do skojarzeń i zaskoczenia. Interesują  ją  wulgarne rysunki z tyłu zeszytów, zapiski osoby zajętej rozmową przez telefon, sens powstały z szybkich nieplanowanych rysunków. Systematycznie oducza się rysować. Jest cząstką duetu DE KOORATORS.

Hubert Pokrandt
W latach 2003-2009 studiował na ASP we Wrocławiu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów.W 2011 roku był nominowany do 10 Konkursu Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem zarówno abstrakcyjnym jak i figuratywnym. Sam twierdzi, że maluje z różnych powodów. Czasem chce coś wyrazić, a innym razem dlatego, że nie ma nic innego do roboty.

Dorota Poprawa

Rodowita Wrocławianka, rocznik 78. Studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Maluje zwierzęta, najchętniej w połączeniu z symboliką religijną w estetyce świętych obrazków rozdawanych po kolędzie. Zawodowo zajmuje się renowacją zabytków. W wolnych chwilach szyje i rysuje paski komiksowe.

Beata Rojek
Urodzona 1985 r., absolwentka wydziału Malarstwa i Rzeźby na ASP we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem również tym w przestrzeni miejskiej, rysunkiem, animacją. Ostatnio brała udział w Out of STH.vol 3  w BWA oraz XI Międzynarodowym Dniu Animacji w Galerii entropia we Wrocławiu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2012.

Maciek Salamon
Artysta wizualny z Gdańska, maluje,zajmuje się sitodrukiem oraz grafiką projektową. Wokalista i autor tekstów w rodeopukowej grupie Gówno, członek grupy artystycznej Krecha oraz Dyrektor Artystyczny Galerii Gablotka w Stoczni Gdańskiej ( najmniejszej galerii w Gdańsku). Od niedawna prowadzi pracownie projektowania graficznego na wydziale intermediów gdańskiej ASP.

Małgorzata Sawicka
Absolwentka  Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stypendystka na AKI Artez w Holandii.  Pochodzi z Bystrzycy Kłodzkiej. Współzałożycielka Galerii U , rysuje, tatuuje, rzeźbi ,karmi Wrocław surowym jedzeniem.

Monika Skorupska
Urodziła się w  1983 w Częstochowie, studia na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2010). Udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in. Niemcy, Belgia, Wielka Brytania, Słowenia i Portugalia. Obecnie pracuje nad własną marką Projekt Mosko, zajmującą się biżuterią eksperymentalną i krótkimi seriami ceramicznych obiektów użytkowych.

Some Things
Projekt tworzy Rafał Pyster. Lampy, meble, gadżety. W większości z materiałów znalezionych, odzyskanych, zapomnianych. Robione z brzucha, z dziecięcym entuzjazmem i ciekawością.

Michał Sosiński
Urodzony 26 października w Gdańsku. Malarz i grafik. Ukończył ASP w Gdańsku w 2009 roku. Dyplom obronił w pracowni prof. Jerzego Krechowicza. Jeden z założycieli grupy artystycznej „KRECHA” . Obecnie mieszka w Warszawie.|

Ewelina Sośniak
Urodzona w 1984 r. w Częstochowie. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stypendystka Tokyo Univesity of Fine Arts & Music w Japonii. Laureatka konkursów oraz uczestniczka wystaw krajowych i zagranicznych. Wyróżniona m.in.: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2010 i Stypendium Urzędu Miasta Wrocławia w 2008 za osiągnięcia artystyczne. Laureatka nagrody Grand Prix Fundacji Marka Marii Pieńkowskiego „Najwybitniejszy młody malarz pierwszej dekady XXI wieku”. Zajmuje się nie tylko malarstwem, ale także projektowaniem graficznym i ilustracją. Twórczość Eweliny Sośniak cechuje skłonność do porządkowania rzeczywistości, a następnie jej dekonstruowania. W swoich obrazach wykorzystuje motywy z pierwszych gier komputerowych, osadzając je w ekspresyjnej i mocnej w kolorze materii malarskiej. Artystka tworzy platformowe, odrealnione, abstrakcyjne przestrzenie, przyrównując proces twórczy do mechanizmu gry. Powierzchnia płótna jest więc diagramem, planszą, zapisem całego procesu twórczego. To co obserwuje odbiorca jest namacalnym dowodem starcia, rozgrywki pomiędzy obrazem, a intencją artysty.

Anna Szejdewik (Coxie)
Malarka, ilustratorka, często działająca w przestrzni publicznej. W 2006 roku ukończyła Malarstwo oraz Architekturę Wnętrz w Instytucie Sztuk Pięknych przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. Związana z zielonogórskim i wrocławskim środowiskiem twórców ulicznych. Kobieta, dziewczyna, dziecko, to główne motywy jej malarstwa i murali. Coxie z łatwością łączy estetykę komiksu z realistycznym portretem, malarstwem oraz design’em. Jej prace, z pozoru trywialne, kolorowe, operujące charakterystycznym językiem graficznym, poruszają ważne kwestie począwszy od feminizmu, kobiecości, wrażliwości po prawa zwierząt.

Stanisław Szumski (SZUM)
Stanisław „SZUM” Szumski ur. w Gdańsku w 1992 r. mieszka wMichałowicach koło Szklarskiej Poręby, uprawia malarstwo, rysunek  oraz działa w przestrzeni publicznej. Twierdzi ,iż wszyscy rodzimy się twórczy i kreatywni  a problemem jest bagaż ograniczeń i filtrów który nas zamyka i którym obrastamy z dnia na dzień. Stąd ciężko utrzymać wrażliwość i świeżość dziecka, zarówno w sztuce jak i życiu. Często zaczyna od przypadku by okiełznując go zacząć opowiadać historię, gdzie indziej historia pojawia się wcześniej i staje się opowiadana przez obraz.

Antoni Wajda
Rocznik 1976. Jeden z najoryginalniejszych artystów młodego pokolenia. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką Absolwent  Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest wielkim znawcą i miłośnikiem ptactwa, rowerzystą, miłośnikiem bobrów. Artysta wywodzący się z wrocławskiej sceny alternatywnej, znany z kąśliwych karykatur i serii kiczowatych futerkowych kolaży, prześmiewczo komentujących mentalne matryce współczesności, publikowanych we wrocławskiej Gazecie Wyborczej. Na jego licznych wystawach indywidualnych prezentowane były między innymi, koty i psy “rasowe i podrasowane”, “te psy, co już były + koń” czy “mroczki z plaskacza”. Z pasją socjologa i satyryka prześwietla współczesny świat. W swoim chuligańskim debiucie prozatorskim „Bandury Zdarzenia na brygu” przewrotnie opisał życie Polaków wyjeżdżających za pracą na Wyspy.

Ewa Zwarycz
Urodzona w 1980 roku, malarka, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. A. Dymitrowicza oraz z malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof. W. Kaniowskiego uzyskała w 2007 roku. W latach 1999 – 2002 Studiowała także Wychowanie Plastyczne na Uniwersytecie Opolskim uzyskując dyplom licencjacki. Stypendystka Marszałka Województwa Dolnośląskiego w 2008 r. oraz Burmistrza Strasburga (Francja) w 2006. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Twórczość Ewy oscyluje wokół współczesnej pop-estetyki. Bliskie są jej środki wyrazu, jakimi posługują się współcześnie media (szczególnie kolorowe czasopisma i internet), oraz reklama. Charakteryzuje ją emocjonalny stosunek do świata, niepozbawiony jednak dozy ironii. Z założenia prace Ewy pozbawione są charakteru krytycznego; stanowią jedynie komentarz do otaczającej ją rzeczywistości.

 Więcej o wystawie pod linkiem