Opowieść o cieniu Anny Bujak | 14.03-03.04.2013

Opowieść o cieniu to kolejna już odsłona twórczości wrocławskiej rzeźbiarki Anny Bujak. Jej charakterystyczne, bezgłowe formy zwierzęce w metaforyczny sposób odnoszą się do najstarszych, animalistycznych wizerunków funkcjonujących w sztuce, będąc także pośrednio nawiązaniem do prehistorycznych malowideł naskalnych. Ale tylko pośrednio, gdyż w rzeczywistości obiekty te chwilami zmieniają się w przestrzenne nośniki wielu znaczeń, dzięki którym artystka wprowadza nas w tajemniczy, czasem rytualny świat archetypicznie postrzeganego zwierzęcia.

Anna Bujak, Archeologia Fom

Anna Bujak, Archeologia Fom

Jest to również opowieść o człowieku, którego osobowość Anna Bujak bada za pomocą analizy – innego tym razem – archetypu  cienia, uznawanego przez rzeźbiarkę  jako negatywna czy wręcz zwierzęca strona ludzkiej osobowości. Sięgając po praktyki szamańskie, zapoznaje nas z wierzeniami, w myśl których kość postrzegana jest jako mistyczny łącznik życia i śmierci.  Uznając ją za istotę rzeczy czy też rdzeń prawdy o istnieniu – przy użyciu języka sztuki – w symboliczny sposób rekonstruuje szkielet zwierzęcy, zataczając  w ten sposób niemalże  rytualne koło.

Anna Bujak, Rekonstrukcja, 2013

Anna Bujak, Rekonstrukcja, 2013

Cytując słowa artystki: Formy nie posiadają głów, zatem pozbawione są najważniejszej części, co sprawia, że sytuuję je w kontekście współczesnym, w kontekście dzisiejszego spojrzenia na zwierzę. Archetyp zwierzęcia w dzisiejszym świecie częściowo stracił swoje znaczenie. Zwierzęta nie są już tajemnicze i niepokojące. Dekapitacja form mówi o tym, że współcześnie zwierzę staje się istotą podległą człowiekowi, niejednokrotnie odmawiając mu prawa do odczuwania bólu. Dla wielu ludzi zwierzę to tylko bezmyślne pozbawione uczuć mięso.

Anna Bujak, Tristan i Izolda

Anna Bujak, Tristan i Izolda

 Opowieść o cieniu jest więc przede wszystkim wielowątkową – chwilami mroczną historią o zwierzęciu – o jego naturze, zachowaniu, kulcie, pozycji, znaczeniu, życiu i upadku – jak i też o człowieku, który – przyjmując  teorię  darwinizmu – ze zwierzęcego świata się wywodzi i – chociaż o tym zapomina  – w dużej mierze do niego należy.

ulotka_min_white

logo

Kurator: Kama Wróbel

Czas trwania wystawy: 14.03-03.04.2013
Wernisaż: 14.03.2013 godz. 18:00