od- ZYSK – recycling, upcycling design 07.02-03.03.2013

Wystawa od–ZYSK – recycling, upcycling design to druga odsłona projektu, który po raz pierwszy został zaprezentowany w krakowskiej Galerii BB. Dzięki współpracy z Galerią oraz Fundacją Fly with Art ekspozycja ta zostanie pokazana także publiczności we Wrocławiu.

Będzie to wystawa zbiorowa, w ramach której realizacje swe pokaże szereg młodych twórców zajmujących się projektowaniem użytkowym. Projektowi przyświeca idea przeciwstawienia się masowej – a więc pochłaniającej ogromne ilości energii –  produkcji różnorodnych, często pozbawionych smaku obiektów, na rzecz przywrócenia pewnej równowagi zarówno pod względem artystycznym, jak i ekologicznym. Współczesna cywilizacja bowiem przyzwyczaiła nas do braku umiaru w zużyciu i konsumpcji, co docelowo może prowadzić do zaśmiecenia środowiska, w którym żyjemy, a także zubożenia wrażliwości artystycznej. W ramach projektu ważną kategorią stanie się edukacja w zakresie zasad recyclingu, który w idei swej pragnie walczyć z postępującą konsumpcją.

Ania Kasieczka - torby z filcu z recyclingu

Ania Kasieczka – torby z filcu z recyclingu

Zaprezentowane w ramach wystawy obiekty w pewnym aspekcie nawiązują do działań z kręgu trash art, ukazując szerszej publiczności, że nie wszystko co w naszym mniemaniu jest odpadem, musi trafić na śmietnik. Recycling stał się inspiracją i sposobem na życie. Jak pisze Hanna Szpil – polski design pokochał recycling, upcycling i wszystko, co eko. Coraz więcej projektantów zaczęło tworzyć według zasady 3R – reduce, reused, recycle. Ich prace są obecne na wszystkich imprezach i targach designu. od –ZYSK – recycling, upcycling design zatem ma za zadanie poinformować odbiorcę o drzemiącym potencjale działań recyclingowych. Działanie to ma za zadanie w szczególności uwrażliwić na zagadnienia ekologiczne, a także uruchomić kreatywne myślenie wśród najmłodszych.

Daria Burlińska ,,Produkt mleczny"

Daria Burlińska ,,Produkt mleczny”

Projekt realizowany będzie we współpracy kuratorskiej z Hanną Szpil, a także merytorycznej z Anitą Bialic.

Kama Wróbel

Joanna Figurniak - siedzisko - z wytłoczek po jajkach

Joanna Figurniak – siedzisko – z wytłoczek po jajkach

Tekst kuratorski Hanny Szpil:

Coraz to nowsze produkty zalewają światowy rynek. Nieustannie działające taśmy produkcyjne zużywają ogromne ilości energii. Marnotrawstwo stało się symbolem XXI wieku. Nie mamy umiaru w zużyciu i konsumpcji. Równowaga ekologiczna świata uległa zachwianiu. W obliczu tak daleko idącego zużycia środowiska, świat musiał poszukać lekarstwa.

Znalazł… recycling, który już wkrótce stał się obowiązującym trendem. Ze śmietników przeszedł do świata mody, sztuki i designu. Stał się inspiracją i sposobem na życie.

Z zachodu do Polski trafił z dużym opóźnieniem, ale powoli zyskuje na znaczeniu. Jest coraz bardziej widoczny na ulicy i w naszym najbliższym otoczeniu.

Ejtu - kieliszki ,,Plasticglass"

Ejtu – kieliszki ,,Plasticglass”

Polski design pokochał recycling, upcycling i wszystko, co eko. Coraz więcej projektantów zaczęło tworzyć według zasady 3R – reduce, reused, recycle. Ich prace są obecne na wszystkich imprezach i targach designu. Powstały nawet samodzielne imprezy, promujące styl „re”, jak chociażby warszawskie „Przetwory”.

„od – ZYSK” jest kolejnym projektem Galerii BB i Fundacji „Fly with Art”, promującym polskich projektantów i ich prace. Po „Rozświetlić Kryzys!”, prezentującym design światła w Polsce, tematem kolejnej wystawy jest design z recyclingu.

Prezentowane na wystawie „od – ZYSK” prace polskich projektantów i grup projektowych powstały z odpadów i wybraków. Ze zużytych, zniszczonych czy nikomu niepotrzebnych  materiałów.

 Ejtu - gazetownik - ,,Newsholder”

Ejtu – gazetownik – ,,Newsholder”

Pomysłowe i użyteczne. Zaskakujące i zabawne. Odzyskane z odpadów z zyskiem dla człowieka i środowiska, w którym żyje i pracuje.

Artyści biorący udział w wystawie:

Natalia Bieńkowska, Daria Burlińska, Ejtu (Katarzyna Gołaszewska, Bogumiła Zawada), Ekoista – Ania Rutkowska, Joanna Figurniak – Moo studio,  Magdalena Godawa – MakkireQu, Pat Guzik,  Anna Kasieczka – METR64, Bogdan Kosak, M.A.M Airbag  (Maja Szczypek, Ania Łyszcz, Magda Rychard), Bartosz Mucha, Pink Pug Design – Joanna Pytlewska, Piueco – Ola Hetich, Robert Pludra, Jakub Sobiepanek, Patka Smirnow, Piotr Stolarski, Trashki – Magdalena Olearczyk, Tomasz Wójcik, Natalia Polakowska, Alicja Panasiewicz i Kasia Dorota.

Kurator wystawy: Hanna Szpil

Hanna Szpil – dyplom na Wydziale Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie, 2010. Ukończone Muzealnicze Studia Kuratorskie w zakresie sztuki współczesnej na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2011. Studia zakończone realizacją wystawy: ,,NIE na MIEJSCU” w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie, 2011. Od 2011 pracuje w krakowskiej Galerii BB. Praca przy wystawach: ,,Sztuka Matek”, 2011; ,,Szrot” – wystawa malarstwa Rondy Bautisty, 2012; „Rozświetlić kryzys!” – design światła w Polsce, 2012. Kurator wystawy ,,od – ZYSK” – recycling, upcycling design, Galeria BB, Kraków, 2012. Kurator wystawy ,,W kalejdoskopie” – Vaho Hazalia. Multimedialna wystawa w ramach III Dni Kultury Gruzińskiej, Galeria Teatru Łaźnia Nowa, Kraków, 2012. Kurator projektu (przy współpracy z Anitą Bialic) recycLED zorganizowanego dla IKEA podczas Łódź Design Festival, 2012. Kurator wystawy: ,,Spotkajmy się w cztery oczy” – malarstwo Marleny Nizio, Galeria Florianska 22, Kraków, 2013. Aktywny członek Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów. W latach 2009 – 2013 organizatorka krakowskiego Święta Cyklicznego – Festiwalu Nowej Kultur Mobilności.

Kurator Galerii CK Agora: Kama Wróbel

Współpraca merytoryczna: Anita Bialic

Wystawa zorganizowana we współpracy z Galerią BB oraz Fundacją Fly with Art

logo